KRIKŠTYNŲ DIENORAŠTIS. || dalis. Bažnyčios ir KRIKŠTO datos pasirinkimas

01/31/2020
Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia

    Išsirinkus, kas galėtų tapti Jūsų vaiko krikšto tėvais, kitas žingsnis - pasirinkti bažnyčią, kurioje norėtumėte pakrikštyti savo mažylį, ir, žinoma, pasirinkti datą.   

   Lietuvoje yra 1025 Katalikų bažnyčios bei koplyčios. Tad tikrai yra iš ko rinktis. Juolab, kad jokių reikalavimų tam nėra. Vaikus galima krikštyti bet kurioje Lietuvos bažnyčioje.

    Mažesnių miestelių gyventojams, ko gero, net nekyla toks klausimas. Savo mažuosius jie ir krikštija savo miestelio bažnytėlėje, kuri, beje, dažnai būna nedidelė ir jauki.

   Didesniuose miestuose jau kebliau, nes čia Dievo namų daug daugiau. Kaip išsirinkti? Galbūt maldos namai yra šalia Jūsų namų ar numatytos šventės vietos, galbūt Jus su šia bažnyčia sieja malonūs prisiminimai - čia tuokėtės, priėmėte Pirmąją Komuniją, o gal netgi buvote pakrikštytas? O gal šiaip Jums patinka ši vieta? Galbūt bažnyčia turi nuostabų kiemelį, kuriame galėsite po ceremonijos pavaišinti savo svečius ir surengti nuostabią krikštynų fotosesiją? Visuomet yra gerai aplankyti bent kelias bažnyčias, pabendrauti su kunigais, pasiteirauti ar krikšto ceremonija bus privati ar per ją bus krikštijama daugiau vaikų. Visa tai galbūt palengvins Jūsų pasirinkimą. O čia galite rasti visas Lietuvos parapijas ir bažnyčias.

Seniau vaikus krikštydavo vos kelių dienų amžiaus

   Anksčiau lietuviai vaikus krikštydavo vos gimusius - antrą - septintą dieną po gimdymo. Buvo tikima, kad kol vaikelis nekrikštytas, jis yra labai nesaugus ir laumės net gali apkeisti. Prie nekrikštyto vaikelio lopšelio būdavo deginama žvakė ar žiburys, kad niekas šio nenužiūrėtų. Tarp vyresnės kartos žmonių ir dabar galime rasti supainiotas gimimo datas dokumentuose: užrašyta ne ta data, kurią gimė, o ta, kada krikštyta. Tačiau jos gi nedaug viena nuo kitos skiriasi.

   O jeigu vaikelis gimdavo silpnas, jį iš karto krikštydavo bobutė pribuvėja ar kas nors iš šeimos narių. Vandens krikštą galėdavo atlikti kiekvienas, svarbu būtų pats krikštytas. Vėliau, kai mažylis sustiprėdavo veždavo jį į bažnyčią padaryti įrašus krikšto metrikų knygoje.

Iki krikšto mažylį galėdavo aplankyti tik moteriškos lyties atstovės

    Įdomu tai, kad iki mažylio krikštynų gimdyvės ir kūdikio negalėdavo lankyti jokie vyriškos giminės atstovai, išskyrus nuosavą vyrą - pas ją užeidavo tik moterys. Jos atsinešdavo kiaušinienės, medaus, virtinių, kokio nors kito lengvo maisto, dalindavosi patarimais, kaip prižiūrėti, saugoti, auginti vaiką. Jei koks vyras netyčia užeidavo į tą kambarį, tai moterys jam nugriebdavo kepurę. Ir jis turėdavo išsipirkti: duoti saldainių ar riestainių. Kai pakrikštytas vaikelis tapdavo pilnateisiu bendruomenės nariu, tuomet ir vyrai galėdavo jį pasveikinti.  


Renkite krikštynas sekmadienį ar darbo dieną

   Šiais laikais tėveliai krikštynoms ruošiasi ilgiau. Laukia, kol mažasis bent pats vaikščioti pradės. Tiesa, Katalikų bažnyčia vis tik rekomenduoja vaikus pakrikštyti dar pirmaisiais metais.

   Žinoma, Lietuvoje šeimos švenčių, o taip pat ir krikštynų bumas - vasarą. O pas mus ji - tokia trumputė. Tad todėl ir vertėtų KRIKŠTYNAS pradėti planuoti jau dabar ir dėl datos nuspręsti taip pat kuo greičiau. Pirmiausia krikštynų datą derinkite su krikšto tėvais. Geriausia, jei turėsite kelias alternatyvas eidami dėl datos tartis su kunigu. Prisiminkite, kad kuo vėliau tarsitės dėl datos, tuo didesnė tikimybė, kad ji bus užimta, ypač jei norite, kad per krikštynų ceremoniją krikštytų tik vieną Jūsų mažylį.

   Dar vienas patarimas: renkite KRIKŠTYNAS sekmadienį ar darbo dieną. Kodėl? Mat šventė šeštadienį dažniausiai kainuoja  brangiau nei bet kurią kitą savaitės dieną.  Švenčių studijoje 'Kai važiuoja stogas" KRIKŠTYNŲ šventei darbo dienomis taikome NUOLAIDAS.

   Šeštadienis - tuoktuvių diena, sunku rasti šventei vietą, dauguma fotografų šeštadieniais taip pat kainuoja dvigubai brangiau, o tie, kurie fotografuoja ir tuoktuves, paprastai būna užsiėmę. Krikštydami sekmadieniais ar darbo dienomis, ypač jei šventę planuojate iš anksto, tikrai sutaupysite, neturėsite bėdų užsakydami šventės vietą, o didžiosiose miestų bažnyčiose išvengsite skubos ir grūsties. Nes kasmet Lietuvos bažnyčiose pakrikštijama apie 25 tūkstančiai vaikų.

III dalyje skaitykite apie patį KRIKŠTO sakramentą, jo reikšmę, apeigas, simbolinius ženklus ir senąsias krikšto apeigų tradicijas.